1.7.-28.8.2015 PRÁZDNINY
29.8.2015 středa 16:30 – 17:30 běžná zkouška
2.9.2015 středa 16:30 – 17:30 běžná zkouška
5.9. 2015 Šumice - vystoupení
20.9.2015 Luhačovice – festival
Ve dnech 16. až 21. srpna 2014 se DFS Olšavěnka společně s CM Olšavěnka zúčastnili folklornho festivalu v maďarském Szegedu. Po delší době jsme mohli náš tanec a hudbu ukázat mimo hranice České republiky.
V pátek večer před odjezdem jsme naložili do autobusu kroje, hudební nástroje, rekvizity a osobní zavazadla, abychom se v sobotu 16. srpna ráno nezdržovali a mohli co nejdříve vyjet, protože v plánu byla krátká zastávka v Budapešti. Pozdě odpoledne jsme dorazili do města Makó, kde nás ubytovali na studentských kolejích. Toto město je vzdálené asi 10 km od hranic se Srbskem a Rumunskem. V neděli 17. srpna hned po snídani jsme odjeli autobusem do lázní v Cserkeszőlő, kde jsme strávili celý den. Tady jsme měli první vystoupení (z plavek rovnou do kroje a po vystoupení zpátky do plavek). Děti se vydováděly v zábavných bazénech a na tobogánech, dospělí s povděkem přijali koupání v horké železité léčivé vodě.
V pondělí 18. srpna dopoledne jsme pro změnu navštívili termální koupaliště přímo v Makó. Je to moderní nově vybudovaný areál s hotely, hernami, tobogány, zábavnými bazény, vířivkami, bazény s léčivou vodou a restauracemi. Ani se nám nechtělo odtud odcházet, ale čekalo nás další vystoupení v městečku Mezőhegyes. Toto městečko na nás dýchlo poklidnou atmosférou maďarského zemědělského venkova.
V úterý 19. srpna jsme měli volno, takže jsme vyrazili do Szegedu. Při projížďce na lodi po řece Tise jsme se dozvěděli něco o samotné řece a také o městě Szeged a o velké povodni v roce 1879, která zničila téměr celé město. Při jeho obnově finančně pomohlo mnoho zahraničních měst, což poznáme i dnes z názvů největších ulic (Moskevská, Pařížská, Bruselská ap.) Mají tu také jednu z největších katedrál v Maďarsku, a protože město leží blízko srbských hranic, rovněž i pravoslavný srbský kostel. Pro turisty je město přitažlivé také tím, že má nejvíce hodin slunečního svitu v Maďarsku, přes 2 200 hodin ročně. Děti byly nadšené z jízdy elektrickým vláčkem po centru Szegedu. Po obědě jsme pro velký úspěch opět skončili v termálech v Makó. Následovala večeře ve stylové vesnické restauraci v Szent Gellért. Zde proběhla také ochutnávka místních vín pro dospělé a moštů pro děti. Večer se uskutečnilo slavnostní setkání všech zúčastněných souborů (kromě nás soubory z Lotyšska, Polska a Belgie) s organizátory festivalu. Po takto stráveném dni jsme byli všichni vyčerpaní, ale plní dojmů a příjemných zážitků.
Středa 20. srpna byla našim posledním festivalovým dnem. Dopoledne jsme museli udělat malou zkoušku na odpolední vystoupení a po obědě jsme vyrazili opět do Mezőhegyes, kde proběhl průvod všech hostujících i místních souborů a naše poslední vystoupení. Po návratu do Makó jsme ještě mohli obdivovat dvacetiminutový ohňostroj, který uspořádali na počest státního svátku.
Ve čtvrtek 21. srpna jsme se vydali na zpáteční cestu a bez větších zastávek jsme přijeli ve zdraví domů.
Co dodat na závěr? Tanec a zpěv dětí z Olšavěnky chválili jak diváci, tak pořadatelé a žádný jiný soubor se nemohl pochlubit tak vynikající živou muzikou - některé soubory dokonce tančily na reprodukovanou hudbu. Diváky jsme si získali také zpěvem (a tancem) známého maďarského čardáše v originále. Zařadili jsme ho na závěr každého našeho vystoupení.
Jediné, co nám vrtá hlavou, je u nás oblíbené jidlo - segedínský guláš. Všude se píše, že město Szeged dalo tomuto jídlu název, ale když jsme se ptali naší průvodkyně žijící přímo v Szegedu, řekla nám, že takové jídlo tam neznají a ona sama ho jedla poprvé až v Praze. Tak uvidíme, možná se to dozvíme někdy příště...
Velké poděkování patří všem sponzorům, bez kterých by nebylo možné se zájezdu zúčastnit.
Blanka Beníčková, vedoucí souboru
Nábor nových členů (12.9.2018)